Sedlové schody

Sedlové schody lze považovat za zvláštní formu zadlabaných schodů. U sedlových schodů se totiž nosná konstrukce přesune ze strany přímo pod stupnice.

U konstrukce sedlových schodů je nápadné osazení schodnic pod stupně. Ze strany vnější zdi stupně nepřiléhají úplně, ale je zde cca 3 cm mezera. Na otevřených částech schodiště je zábradlí ukončené sloupky. Výplně zábradlí jsou dole zavrtány do horní plochy stupňů a nahoře do hrany madel. Madlo zábradlí je osazeno na výšku 1000 mm podle normy ČSN 74 3305. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, je možné i tento typ schodiště doplnit podstupnicemi.

Používané materiály

Vše je vyráběno z masivních lepených desek o tloušťce 40 nebo 50 mm, z průběžného (průběh) nebo délkově napojovaného (parket) materiálu v kvalitativních třídách dle požadavku zákazníka. Veškeré použité materiály splňují přísná kritéria na stabilitu a pevnost konstrukce a jsou podrobovány neustálé kontrole.

Povrchová úprava

  • Lakování – vysoce kvalitním dvousložkovým polyuretanovým bezbarvým lakem, který ochrání a zvýší stabilitu použitého materiálu. Umožňuje tak běžný úklid prováděný v interiéru. Lak je vodovzdorný. Před aplikací laku lze provést zabarvení dřeva do požadovaného odstínu mořením.
  • Olejování – alkydovým olejem. Vynikající odolnost proti opotřebení předurčuje tento olej pro povrchovou úpravu schodišť. Olej vytvrzuje oxidací se vzdušným kyslíkem a vytváří hladký povrch. Jednoduchá údržba, zachovává vzhled dřeva, nežloutne. Při aplikaci oleje lze provést jeho přibarvení do požadovaného odstínu.
  • Voskování – Při voskování je dřevo napuštěno tekutým voskem, který se vsákne, tak jako olej, hluboko do dřeva a vyplní v něm póry. Na povrchu utváří pouze jemný film, nikoli vrstvu jako při lakování, zachovává přírodní vzhled a strukturu.
  • Bělení – pro povrchovou úpravu do bílého odstínu používáme aplikaci přibarveného vosku.
  • Kartáčování dřeva spočívá v mechanickém odstranění měkké části letokruhu. Na upravené ploše vystoupne textura dřeva a při aplikaci oleje nebo vosku vzniká výrazný povrch.

Inspirace

Reference