Harmonikové schody

Harmonikové schody nabízí vynikající možnost, jak spojit teplo dřeva a čistotu ocele a skla v jeden umělecký celek. Díky výše zmíněné rozmanitosti materiálů lze vytvořit kombinace, které se skvěle hodí jak do klasické, tak do moderní architektury.

Harmonikové schody jsou vlastně jedna samonosná konstrukce schodů bez schodnic. To znamená, že spojení mezi stupnicí a podstupnicí musí být mimořádně staticky stabilní. Kromě toho musí být toto schodiště zpravidla ještě ukotveno do stěny, což je většinou realizováno s pomocí horizontálních stěnových třmenů . Tyto podmínky si vyžadují vysoký počet spojovacích prvků, umístněných v stupnici i v podstupnici.

Používané materiály

Vše je vyráběno z masivních lepených desek o tloušťce 40 nebo 50 mm, z průběžného (průběh) nebo délkově napojovaného (parket) materiálu v kvalitativních třídách dle požadavku zákazníka. Veškeré použité materiály splňují přísná kritéria na stabilitu a pevnost konstrukce a jsou podrobovány neustálé kontrole.

Povrchová úprava

  • Lakování – vysoce kvalitním dvousložkovým polyuretanovým bezbarvým lakem, který ochrání a zvýší stabilitu použitého materiálu. Umožňuje tak běžný úklid prováděný v interiéru. Lak je vodovzdorný. Před aplikací laku lze provést zabarvení dřeva do požadovaného odstínu mořením.
  • Olejování – alkydovým olejem. Vynikající odolnost proti opotřebení předurčuje tento olej pro povrchovou úpravu schodišť. Olej vytvrzuje oxidací se vzdušným kyslíkem a vytváří hladký povrch. Jednoduchá údržba, zachovává vzhled dřeva, nežloutne. Při aplikaci oleje lze provést jeho přibarvení do požadovaného odstínu.
  • Voskování – Při voskování je dřevo napuštěno tekutým voskem, který se vsákne, tak jako olej, hluboko do dřeva a vyplní v něm póry. Na povrchu utváří pouze jemný film, nikoli vrstvu jako při lakování, zachovává přírodní vzhled a strukturu.
  • Bělení – pro povrchovou úpravu do bílého odstínu používáme aplikaci přibarveného vosku.
  • Kartáčování dřeva spočívá v mechanickém odstranění měkké části letokruhu. Na upravené ploše vystoupne textura dřeva a při aplikaci oleje nebo vosku vzniká výrazný povrch.

Inspirace

Reference