Zadlabané schody

Tento typ schodiště se dříve používal především na dřevěné schody. Po stranách jsou bočnice tvořící nosnou konstrukci schodiště, do kterých jsou zasazeny jednotlivé stupnice. Jsou typické pro tradiční architekturu, kde byly často řezbářsky zdobeny a k jejich sestavení byly potřeba šikovné ručičky. Použitím skla, nerezové oceli nebo jiného kovu lze dosáhnout čistého a moderního vzhledu.

Konstrukci zadlabaných schodů tvoří boční schodnice, ve kterých jsou přibližně do poloviny jejich tloušťky osazeny a zajištěny stupně. Na otevřených částech je zábradlí ukončené sloupky a ty tvoří další propojovací prvek mezi všemi díly schodiště. Madlo zábradlí je osazeno na výšku 1000 mm podle normy ČSN 74 3305. Výplně zábradlí jsou zavrtány do hrany schodnic a madel. Pokud je požadavek na uzavření prostoru pod schodištěm, jsou stupně propojeny podstupnicemi.

Používané materiály

Vše je vyráběno z masivních lepených desek o tloušťce 40 nebo 50 mm, z průběžného (průběh) nebo délkově napojovaného (parket) materiálu v kvalitativních třídách dle požadavku zákazníka. Veškeré použité materiály splňují přísná kritéria na stabilitu a pevnost konstrukce a jsou podrobovány neustálé kontrole.

Povrchová úprava

  • Lakování – vysoce kvalitním dvousložkovým polyuretanovým bezbarvým lakem, který ochrání a zvýší stabilitu použitého materiálu. Umožňuje tak běžný úklid prováděný v interiéru. Lak je vodovzdorný. Před aplikací laku lze provést zabarvení dřeva do požadovaného odstínu mořením.
  • Olejování – alkydovým olejem. Vynikající odolnost proti opotřebení předurčuje tento olej pro povrchovou úpravu schodišť. Olej vytvrzuje oxidací se vzdušným kyslíkem a vytváří hladký povrch. Jednoduchá údržba, zachovává vzhled dřeva, nežloutne. Při aplikaci oleje lze provést jeho přibarvení do požadovaného odstínu.
  • Voskování – Při voskování je dřevo napuštěno tekutým voskem, který se vsákne, tak jako olej, hluboko do dřeva a vyplní v něm póry. Na povrchu utváří pouze jemný film, nikoli vrstvu jako při lakování, zachovává přírodní vzhled a strukturu.
  • Bělení – pro povrchovou úpravu do bílého odstínu používáme aplikaci přibarveného vosku.
  • Kartáčování dřeva spočívá v mechanickém odstranění měkké části letokruhu. Na upravené ploše vystoupne textura dřeva a při aplikaci oleje nebo vosku vzniká výrazný povrch.

Inspirace

Reference